Stránky jedné optimistky

Děti

Nedávno jsem četla článek od Emily Perl Kingsleyové a ráda bych se o něj podělila s těmi maminkami, které se bojí, že se jim narodí postižené dítě."...Když čekáte dítě, je to jako plánování báječné dovolené - do Itálie. Koupíte si hromadu průvodců a spřádáte nádherné plány. Koloseum. Michelangelův David. Gondoly v Benátkách. Možná se i naučíte užitečné fráze v italštině. Všechno je tak vzrušující.


   Po měsících dychtivého čekání ten den konečně nadejde. Sbalíte si zavazadla a vyrazíte. O několik hodin později letadlo přistává. Přichází letuška a říká: "Vítejte v Holandsku."


   "V Holandsku?!" divíte se. "Jak to, že v Holandsku?? Já jsem si zaplatila Itálii! Celý život toužím jet do Itálie!"


   Ale v letovém plánu nastala změna. Letadlo přistálo v Holandsku a vy tam teď musíte zůstat.


   Důležitá věc je, že jste se nedostali do nějaké hrozné, odporné a špinavé země, prolezlé nemocemi a bídou. Je to jen jiné místo.


   Takže si musíte koupit nového průvodce. A musíte se naučit novému jazyku. Také potkáte celou řadu lidí, které byste nikdy nepotkali.


   Je to jen jiné místo, Život tam plyne pomaleji než v Itálii, není tu tolik vzrušení a tempa. Ale když tam chvíli pobudete a chytnete dech, rozhlédnete se kolem...najednou zjistíte, že v Holandsku jsou větrné mlýny... a tulipány. A že tam mají Rembrandta.


   Jenomže všichni vaši známí jezdí jedině a pouze do Itálie... a chvástají se, jak se tam měli báječně. A vy po zbytek svého života budete říkat: "Jo jo, tam jsem taky měla jet. Taky jsem se tam chystala."


   A bolest z toho všeho nikdy, nikdy, nikdy nepomine... protože ztráta toho snu je nesmírně významná ztráta.

   Jenže... když strávíte život truchlením nad tím, že jste se nedostali do Itálie, nikdy si nebudete moci svobodně vychutnat to zvláštní, rozkošné... Holandsko. ..."

 

Free CursorsMyspace LayoutsMyspace Comments