Stránky jedné optimistky

Káva

 

 

7 g mleté kávy, 20 g šlehačky, 2 cl vaječného koňaku.

 

Porci šlehané smetany, kterou dáme do vysoké sklenice, zalijeme vaječným koňakem. Káva mí výborné aroma a není třeba ji přislazovat.

 

 

 

7 g mleté kávy, 1/2 čajové lžičky mletého kardamomu, 1/2 šálku vody

 

Mletou kávu dobře promícháme s kardamomem, dáme do džezvy a zalijeme studenou vodou. Postavíme na oheň a necháme vzkypět. Ihned přecedíme do malého moka šálku a podáváme.

 

Do džezvy dáme lžičku práškového cukru a necháme na ohni zvolna rozpustit. Když cukr začne karamelizovat, nalijeme do džezvy pod hrdlo vodu, přivedeme do varu, odstavíme, vsypeme kávu, zamícháme a na ohni necháme vzkypět. Na chuť přidáme karadamom.
 

 

1 dl silné filtrované kávy,1 lžička cukru, 1 lžíce kakaa, 1 porce zmrazeného smetanového krému, mléko podle potřeby.

 

Filtrovanou kávu smícháme s cukrem a kakaovým práškem a necháme v chladničce vychladit. Potom kávu nalijeme do poháru, doplníme smetanovým krémem a vychlazeným mlékem. Podáváme s brčkem.

 

 

 

Nejméně 10 g jemně mleté kávy na 1 šálek, cukr podle chuti.

 

Mletou kávu třeme s cukrem v misce na plotně, až cukr teplem zkaramelizuje. Potom zalijeme vodou, zahřejeme k bodu varu a hned podáváme.

 

Ve 3 dl vařící vody rozpustíme 2 lžíce instantní kávy. Když vystydne, rozmixujeme kávu s vanilkovým nanukem, nalijeme do skleněných pohárů a bohatě ozdobíme kopečkem šlehačky.
Předem připravenou, vychlazenou kávu ze 7 g nalijeme do vysokého skleněného poháru, přidáme drcený led, 5cl vanilkové zmrzliny a mícháme, až vznikne hustá krémová hmota. Zdobíme šlehačkou.
 

 

7 g mleté kávy, 10 g cukru, 0.5 dl kondenzovaného mléka Tatra

 

Kávu připravíme v konvici, mléko ohřejeme zvlášť. Na stůl podáváme ve dvou konvicích, mícháme až v porcelánovém hrnku. Sladíme kostkovým cukrem. Káva se hodí hlavně k moučníkům

 

 

 

1 1/2 šálku dobře vychlazené silné cezené kávy, 100 ml třešňovice, 100 ml smetany (i ke šlehání), 1 lžička moučkového cukru, asi 1/3 lžičky jemně mleté kávy

 

Vychlazenou kávu, třešňovici a smetanu nalijeme do šejkru a dobře protřepeme, nebo pomocí malé metly prošleháme ve větší sklenici. Nalijeme do pohárů, povrch posypeme práškovým cukrem a poprášíme mletou kávou.

 

 

 

2 lžičky jemně mleté kávy, 1 lžička cukru, 2 hřebíčky, 1 lžíce rumu, malý kousek celé skořice, 2 lžíce šlehačky, 1 lžička na nudličky nakrájené pomerančové kůry.

 

Do vody v džezvě nasypeme kávu, přidáme cukr, koření i rum a necháme jednou přejít varem. Přecedíme do šálku, ozdobíme šlehačkou a posypeme pomerančovou kůrou.

 

 

 

1 lžička jemně mleté kávy

 

Mletou kávu v šálku přelijeme vroucí vodou a podáváme. Co dodat ? "Český turek" - odborníky nazývána káva "barbarská"

 

 

 

1 lžíce cukru, 1 žloutek, 1 porce filtrované kávy

 

Ve vyšším poháru smícháme a napěníme cukr se žloutkem a zalijeme čerstvě filtrovanou kávou.

 

 

 

1 šálek kokosové moučky, 1 1/2 šálku mléka, 2 šálky vody, 1 1/2 lžičky instantní kávy, cukr podle chuti.

 

Kokos nasypeme do kastrůlku, zalijeme 1 šálkem vody, postavíme na oheň a necháme zhoustnout. Potom směs přecedíme. Kokos vložíme na pánev a osmahneme dozlatova. Mléko smícháme s druhým šálkem vody, přidáme instantní kávu a prohřejeme. Rozdělíme do sklenic, podle chuti osladíme a posypeme dozlatova osmahnutým kokosem.

 

 

 

1 šálek silné cezené nebo filtrované kávy, 30 ml (i více) ginu, cukr podle chuti, šlehačka

 

Do většího šálku dáme gin a cukr, zalijeme kávou a zdobíme šlehačkou.

 

 

 

1 šálek silné cezené nebo filtrované kávy, 1šálek mléka, 1 lžička instantního kakaa, 1 lžička cukru, špetka soli, 2 lžíce šlehačky

 

V mléce rozmícháme kakao, cukr a špetku soli. Zalijeme kávou a podáváme teplou i studenou, vždy doplněnou šlehačkou

 

 

10 g jemně mleté kávy, 2 dl vody, 2-3 lžíce irské whisky, smetana ke šlehání podle chuti.

 

Do silnostěnné sklenice nalijeme whisky, přidáme cukr a rozmícháme, až se cukr rozpustí. Potom do sklenice přilijeme horkou, čerstvě uvařenou a přecezenou kávu tak, aby její hladina dosahovala do 3/4 sklenice. Navrch po obrácené lžičce opatrně nalijeme krémovitě ušlehanou smetanu tak, aby se nesmíchala s kávou. Kávu už nemícháme. Pijeme ji přes ušlehanou smetanu.

 

 

 

10 g mleté kávy, 250 ml mléka nebo kávové smetany

 

Do vroucího mléka nasypeme kávu a hned odstavíme z ohně. Necháme krátce ustát, přecedíme a podáváme.

 

 

 

7 g kávy, 1,5 dl vody, 3 lžíce kondenzovaného mléka, cukr podle chuti

 

Kávu uvaříme v malé konvici nebo v kávovaru. Nalijeme ji do nahřátého šálku, osladíme a doplníme kondenzovaným mlékem. Podáváme horkou.

 

 

 

3/4 šálku filtrované kávy, 1 lžíce medu, špetka mletého hřebíčku, 3 lžíce rumu, 2 lžíce šlehačky, kosek skořice.

 

Med, rum a koření (kromě celé skořice) smícháme v šálku na kašičku. Potom ji dolijeme horkou silnou kávou a rozmícháme. Povrch kávy ozdobíme šlehačkou. Kávu podáváme s kouskem celé skořice.

 

 

 

3/4 šálku filtrované kávy, 2 lžíce bílého rumu, 1 lžička cukru, 2 hřebíčky, 1 lžička strouhané pomerančové kůry, smetana, špetka mleté skořice.

 

Horkou kávu nalijeme do šálku. pomeranč omyjeme v horké vodě, nastrouháme z něj kůru a díme ji do nerezové naběračky. Přisypeme cukr, přidáme hřebíčky, zalijeme rumem, zahřejeme nad mírným plamenem a zapálíme. Chvíli flambujeme. Potom přecedíme přes kovové sítko do šálku. Doplníme smetanou a posypeme skořicí.

 

 

 

1 dl horké kávy, 3 cl becherovky, 2 cl pomerančového likéru, 20 g medu

 

Do předehřátého šálku vypláchnutého horkou vodou naléváme becherovku, likér, med a kávu. Vše dobře promícháme lžičkou a ozdobíme zavěšením celé osminky pomeranče. Přípravu zakončíme sříknutím šťávy z kousku pomerančové kůry nad povrchem nápoje. Kdo má rád šlehačku, může si povrch ozdobit kopečkem šlehačky a do ní zapíchnout kousek pomeranče.

 

 

 

1 šálek silné filtrované kávy, cukr, 2 lžíce ginu, 2-3 hřebíčky

 

Do nahřátého šálku dáme hřebíčky a zalijeme je silnou filtrovanou kávou. Šálek na chvíli přikryjeme a kávu necháme aromatizovat. Potom ji promícháme s cukrem a hřebíčky vyjmeme. Nakonec přilijeme gin a kávu podáváme.

 

 

 

silná přecezená káva, moučkový cukr, rum

 

Připravíme silnou kávu a nalijeme ji do vyhřátých silnostěnných sklenic. Osladíme moučkovým cukrem a přidáme trochu rumu.

 

 

 

15 cl vychlazené přecezené kávy, lžička cukru, 1/2 ruské zmrzliny, lžička drceného ledu, 20 g šlehačky

 

Do vysokého skleněného poháru nalijeme vychlazenou kávu, přidáme drcený led a zmrzlinu (bez oplatky) a mícháme tak dlouho, až vznikne hustý krém. Kávu ozdobíme ušlehanou šlehačkou a podáváme.

 

 

 

2 šálky silné filtrované kávy, 2 šálky mléka, vanilínový cukr

 

Čerstvě připravenou kávu osladíme a necháme zchladnout Studenou kávu nalijeme do misky na led a v mrazničce necháme zmrznout. Kávové kostky rozdělíme do vysokých sklenic, zalijeme mléke, a podle chuti osladíme vanilínovým cukrem. Podáváme se slámkou.

 

 

 

3 lžičky instatntní kávy, 2 šálky vody, 1 šálek mléka, 4 žloutky, 8 lžic meruňkovice, cukr podle chuti, 4 lžíce šlehačky

 

Mléko nalijeme do kastrůlku a prohřejeme. Žloutky rozmícháme s cukrem a meruňkovicí a vmícháme do vlažného mléka. Rozdělíme do čtyř nahřátých sklenic a zalijeme silnou kávou. Povrch ozdobíme vrstvou šlehačky a podáváme.

 

Přiměřené množství kávy (5-7) se nasype do suché džezvy a nakrátko se postaví na such na oheň. Ve chvíli, kdy aroma začne pronikat, zalije se horkou vodou a přivede do varu. Sladí se podle chuti.
 

 

2 silné plátky oloupaného pomeranče, 1 lžička cukru, 1/2 šálku vody, 1/2 šálku filtrované kávy, 2 lžíce šlehačky.

 

Do šálku vložíme plátky pomeranče a posypeme cukrem. Zalijeme vroucí vodou a necháme krátce působit. Pak dolijeme horkou kávu a přizdobíme šlehačkou. Chuť je výráznější, můžeme-li použít plátek i s kůrou.

 

 

 

40 g čokolády, 6 lžic smetany, 1/2 lžičky mleté skořice, špetka muškátového květu, 30 g mleté káv\, 6 dl vody, 2-3 lžíce cukru, 4 lžíce šlehačky.

 

Do šálků rozdělíme na kousky rozlámanou čokoládu, smetanu, skořici a muškátový květ. Zalijeme uvařenou přecezenou kávou. Osladíme a mícháme, až se čokoláda rozpustí. Povrch zdobíme šlehačkou.

 

 

 

1 šálek silné cezené nebo filtrované kávy, 2 lžíce smetany ke šlehání, pomerančová kůra nebo čokoláda.

 

Kávu v šálku doplníme ne zcela dohusta ušlehanou smetanou a povrch posypeme nastrouhanou pomerančovou kůrou. Jindy místo kůry posypeme na povrchu jen čokoládou, nebo kůrou i nastrouhanou čokoládou.

 

 

Free CursorsMyspace LayoutsMyspace Comments