Stránky jedné optimistky

Káva 2

 

 

1 díl vodky, 3 díly silné cezené kávy, kondenzované mléko nabo smetana

 

I.  Do nahřátého šálku nalijeme vodku a zalijeme horkou kávou. Doplníme kondenzovaným mlékem nebo smetanou.

 

II. Do šálku nalijeme horkou kávu. Na nahřátou lžíci nebo naběračku nalijeme určené množství vodky, nad kávou ji zapálíme a hořící vložíme do kávy.

 

 

 

2 dl silné překapávané nebo filtrované kávy, 1/2 šálku kondenzovaného mléka, 1 žloutek, 4 lžíce vermutu, špetka skořice, drcený led, 2 plátky citrónu.

 

Suroviny dáme do mixéru a důkladně rozmixujeme. Napěněný nápoj nalijeme do vysokých sklenic a ihned podáváme.

 

 

 

2 kostky cukru, pomerančová kůra z omytého pomeranče, 2 cl brandy, 1 šálek vody, 1 lžička instantní kávy, 2 lžíce šlehačky, 2 cl pomerančového likéru.

 

Kostky cukru dobře otřeme o omytou pomerančovou kůru a vložíme do šálku. Brandy nalijeme na malou naběračku, nahřejeme, zapálíme a přidáme k cukru. Potom přilijeme kávu připravenou z instantní kávy. Vmícháme šlehačku a nakonec zalijeme pomerančovým likérem.

 

 

 

neplný šálek filtrované oslazené kávy, 4 lžíce sladké smetany, 2 lžíce třešňového destilátu

 

Nahřátý šálek naplníme do tří čtvrtin silnou, čerstvě připravenou filtrovanou kávou, oslazenou podle chuti. Po obrácené lžičce vlijeme smetanu a třešňovici a ihned podáváme.

 

 

 

14 g kávy, cukr podle chuti, 1 šálek vody

 

Jemně mletou kávu smícháme s cukrem, vložíme do džezvy a zalijeme vodou. Velmi zvolna zahříváme a uvedeme k varu, až se na povrchu utvoří pěna. Lžičkou rozdělíme pěnu do šálků. Kávu pak necháme ještě 2x vzkypět. Potom kávu opatrně nalijeme do šálků tak, aby sedlina zůstala na dně džezvy.

 

 

 

1 šálek cezené nebo filtrované kávy, šlehačka, popř. nastrouhaná čokoláda.

 

Kávu podáváme vždy ve vysoké sklenici s čepicí dobře ušlehané smetany. Na povrchu můžeme posypat čokoládou. Vídeňská káva se také podává se sklenicí sody nebo vody.

 

 

 

(5 porcí) 1 l vody, 60-80 g jemně mleté kávy, šlehačka

 

Kávu nasypeme do studené vody, dvakrát necháme přejít varem a odstavíme. Necháme ji asi 5 minut stát, přecedíme a doplníme šlehačkou. Chutnější bude, když přidáme 100 - 120 g mleté kávy, protože jsme dnes zvyklí pít kávu silnější.

 

 

 

1 dl filtrované kávy připravené ze 7 g kávy, 5 lžic vaječného likéru, kousek čokolády, cukr podle chuti, 2 lžíce šlehačky.

 

Horkou filtrovanou kávu nalijeme do šálku, přidáme vaječný likér a rozmícháme, Ozdobíme šlehačkou, kterou posypeme hoblinkami strouhané čokolády.

 

 

 

1 lžička instantní kávy, 1-2 lžíce moučkového cukru, 1/2 šálku studené vody, 1 lžíce rumu, 1 lžíce citronové šťávy, led

 

Kávu smícháme s cukrem, zalijeme 1/2 šálkem studené vody a dobře vymícháme. Pak přidáme 1 lžíci rumu, 1 lžíci citronové šťávy a 4 kostky ledu. Šálek můžeme ozdobit plátkem citronu. Podáváme jako osvěžující nápoj.

 

 

 

20 g hořké čokolády, 2 lžíce kondenzovaného mléka nebo smetany, 1 šálek silné filtrované kávy, skořice, muškátový oříšek

 

Do nahřátého šálku dáme čokoládu, zalijeme mlékem nebo smetanou, přidáme špetku skořice a "strouhneme" muškátový oříšek. Nakonec zalijeme horkou kávou a promícháme.

 

 

 

30 g mleté kávy, 6 dl vody, 2 lžičky kakaového prášku, cukr podle chuti, 4 lžíce šlehačky, mletá skořice na posypání

 

Do vody přidáme kávu, kakaový prášek, prohřejeme ji až k varu a po vzkypění odstavíme. Krátce nacháme odstát, potom přecedíme do šálků, podle chuti osladíme a zamícháme. Povrch ozdobíme šlehačkou a posypeme mletou skořicí

 

 

 

2 menší dobře vyzrálé banány, 1 šálek silné vychlazené kávy, 1 šálek drceného ledu, 1 šálek kávové smetany, 1 žloutek, 1-2 lžíce cukru

 

Oloupané banány překrájíme na menší kousky, vložíme do mixéru, přidáme částečně rozdrcený led, kávu, smetanu, žloutek a cukr a vše dohladka a do pěny rozmixujeme

 

 

 

1 lžička instatní kávy, 1 lžička instantního kakaa, 1 šálek vody, cukr, šlehačka, špetka mleté skořice

 

Kávu a kakao nasypeme do nahřáté nádoby, zalijeme vodou a necháme přejít varem. Potom nápoj nalijeme do nahřáté vysoké sklenice a přidáme cukr. Nakonec ozdobíme šlehačkou a posypeme skořicí.

 

 

 

7 g kávy, 1 lžička kakaa, 1 šálek vody, 1 kostka cukru, šlehačka, strouhaná čokolády.

 

Kávu a kakao spaříme vařící vodou, necháme přejít varem a po krátkém ustálení přecedíme do nahřáté vysoké sklenice. Přidáme cukr, ozdobíme kopečkem šlehačky a povrch posypeme čokoládou.

 

 

 

25 g mleté kávy, 2dl vody, 4dl mléka, cukr

 

Kávu připravíme v džezvě nebo v konvici a po ustání slijeme do připravených šálků. Dolijeme mléko a podáváme. Při slévání musí být káva i mléko opravdu vroucí. Cukr podáváme zvlášť.

 

 

 

3 kostky ledu, 1 lžíce jablečného sirupu, 2 lžíce rumu, 1 lžička citronové šťávy, 3 lžíce griotky, 1/2 šálku silné filtrované kávy (z 10 g kávy), smetana

 

Roztlučené kostky ledu vložíme do šejkru, přidáme jablečný sirup, rum, citronovou šťávu, griotku, silnou filtrovanou kávu a protřepeme. Ledovou kávu nalijeme do sklenky a doplníme smetanou. Podáváme s brčkem.

 

 

 

7 g kávy, 1 lžička moučkového cukru nebo medu, 1 žloutek, 2 lžíce smetany, 1 lžíce koňaku

 

Do vařící vody zavaříme kávu a odstavíme ji z plamene. V šálku utřeme žloutek s cukrem nebo medem a lžící vody. Pak k němu přidáme smetanu, promícháme, zalijeme vlažnou přecezenou kávou a dochutíme koňakem.

 

 

 

1/2 šálku kávy "turka". 1/2 šálku kakaa.

 

Oba nápoje smícháme a osladíme. Přidáme plátek pomeranče, ozdobíme šlehačkou a posypeme špetkou skořice.

 

 

 

250 ml mléka nebo kávové smetany, 50 g mléčné čokolády, 250 ml silné cetené nebo filtrované kávy asi z 20 g kávy mleté, šlehačka.

 

Na menší kousky rozlámanou čokoládu rozmícháme ve vroucím mléce nebo smetaně a zalijeme vroucí kávou. Promícháme a nalijeme do šálků. Můžeme přizdobit šlehačkou.

 

 

 

1 díl filtrované kávy, 1 díl silného čaje

 

Filtrovanou kávu v šálku doplníme zvlášť připraveným silným čajem.

 

 

 

30 g kávy, 5 dl vody, kůra z 1 citronu, 1 pomeranč, 10 hřebíčků, 6 kostek cukru, kousek celé skořice, 1 dl koňaku

 

Připravíme horkou filtrovanou kávu a nalijeme ji do 4 šálků. Citron a pomeranč omyjeme v horké vodě a oloupeme je. Pomeranč rozdělíme na dílky, do kterých napícháme hřebíčky. Pomeranč a citronovou kůru dáme do nádobky z varného skla, přidáme cukr, skořici, zalijeme 3 díly koňaku a zvolna zahříváme k bodu varu, až se cukr rozpustí. Nenecháme však vřít. Zbytek koňaku nalijeme do naběračky, prohřejeme a nakonec zapálíme. Nalijeme do nádobky s pomerančem a necháme chvíli flambovat. Potom tekutinu přecedíme do šálků s kávou a podáváme.

 

 

 

1 šálek silné cezené nebo filtrované kávy, 30 ml broskvovice (malinovice nebo jiné ovocné pálenky)

 

Kávu doplníme alkoholem a hned podáváme.

 

 

 

1 šálek kávy, 2 kostky cukru, 3 cl rumu, 2 lžíce šlehačky

 

Připravíme si kávu zalitím 1 lžičky instantní kávy horkou vodou. Do nahřátého šálku vložíme cukr, zalijeme jej horkou, čerstvě připravenou kávou, promícháme, přidáme rum a na povrch navršíme šlehačku.

 

 

 

30 g čokolády, 50 ml mléka nebo kávové smetany, 100 ml silné filtrované kávy.

 

Čokoládu rozmícháme ve vroucím mléce nebo smetaně a zalijeme kávou.

 

 

 

0,5 dl silné filtrované černé kávy z 20 g pražené kávy, 6 - 8 kostek cukru, 1 dl kávové smetany, 3 lžíce šlehačky, 1/2 lžičky kakaa nabo mleté skořice.

 

Do nahřátého šálku nalijeme silnou černou kávu, přidáme cukr a rozmícháme. Potom do šálku přidáme ohřátou kávovou smetanu. Nakonec kávu ozdobíme šlehačkou, posypeme kakaem nebo mletou skořicí.

 

 

 

4 lžíce cukru, 500 ml vody, 40 g jemně mleté kávy, 60 - 100ml rumu, smetana nebo šlehačka

 

Na pánev dáme cukr a za stálého míchání jej necháme na mírném ohni zkaramelizovat. Postupně zaléváme a rozvařujeme dohladka s vodou. Rozvařeným karamelem zalijeme kávu, necháme chvíli stát, pak ji přecedíme, rozdělíme do dvou pohárů a doplníme rumem. Můžeme doplnit smetanou nebo šlehačkou.

 

 

 

1 šálek filtrované kávy, 2 kostky cukru, 2 lžíce koňaku, 3 lžíce šlehačky

 

Do silnostěnné sklenice z varného skla nalijeme horkou silnou filtrovanou kávu. Do naběračky dáme kostky cukru, polijeme je koňakem a nad mírným plamenem zahříváme, až se cukr začne tavit. Naběračku přeneseme nad skleničku s kávou a zapálíme. Jakmile začne plamínek dohasínat, nalijeme flambovaný cukr do kávy. Povrch ozdobíme šlehačkou a podáváme.

 

 

 

7 g kávy, 10 g bílé šlehačky, 10 g čokoládové šlehačky, voda, 1 cl kávového likéru

 

Do poháru nalijeme 1 cl kávového likéru, zalijeme kávovým odvarem připraveným na espresu nebo překapávanou kávou, ozdobíme nejprve čokoládovou a potom bílou šlehačkou

 

 

 

2 díly silné cezené nebo filtrované kávy, 1 díl dobrého, nejlépe francouzského koňaku

 

Připravenou kávu doplníme koňakem.

 

 

 

1/8 l filtrované kávy, kostky ledu, 3 lžíce maraskina nebo vinného destilátu, cukr

 

Silnostěnnou sklenici naplníme do dvou třetin kostkami ledu. Silnou filtrovanou kávu osladíme, promícháme a necháme vychladit. Potom ji postupně naléváme na ledové kostky a zaléváme maraskinem nebo vinným destilátem. Ihned podáváme se slámkou.

 

 

Free CursorsMyspace LayoutsMyspace Comments