Stránky jedné optimistky

O vaření

Zajímavé osobnosti gastronomie

Jean - Anthelme Brillant de SAVARIN (nar. 2.4.1755) - dobrodruh, právník, houslista, ale především gastronomický znalec a labužník.

Proslavilo ho dílo "Fyziologie chuti"

Pár citátů z jeho díla:


                               - Kuchařem se může stát každý, ale kuchařem - umělcem se člověk rodí

                               - Kdo se přejídá nebo opíjí, nerozumí jídlu ani pití.

                               - Stůl je jediným místem, kde se člověk během první hodiny nikdy nenudí.

                               - Řekni mi co jíš a já ti řeknu co jsi.

 

John Montagu hrabě SANDVWICH (nar. 3. 11. 1718)

Nebyl labužníkem v pravém smyslu slova, protože považoval čas strávený sezením u tabule za ztracený. Aby nemusel kvůli jídlu přerušit rozehranou partii karet, nechával si připravovat a k hracímu stolu nosit něco na způsob našeho obloženého chlebíčku a "SENDVIČ" byl na světě.


Sir Francis BACON (nar. 22. 1. 1561) - anglický filozof a státník, který se mimo jiné zaobíral i studiem kuchařských metod.

Patří mu prvenství ve zmrazování potravin. Bohužel se stal obětí vlastních pokusů, a to když za tuhé zimy prováděl pokus se zmrazením kuřete. Natolik prochladl, že těžce onemocněl a do týdne zemřel.

Francois - René de CHATEAUBRIAND (nar. 4. 9. 1768) - francouzský spisovatel

Proslavil ho pokrm, který sice vynalezl šéf jeho kuchyně kuchař Montmireil, ale nazval jej "Chateaubriand" podle svého pána.

Je to dvojitý biftek, obložený jemnou zeleninou, často bývá flambovaný.


Denis PAPIN (nar. 22. 8. 1647) - francouzský fyzik

V roce 1679 zkonstruoval "Papinův hrnec". Ten se v moderní kuchyni používá stále častěji, protože podstatně zkracuje dobu tepelné úpravy.


 

Markýz Louis de BÉCHAMEL (1603–1703) - finančník, který také zastával čestné místo hlavního hostitele (stewarda) v domácnosti francouzského krále Ludvíka XIV . Připisuje se mu vynález tzv. "bešamelové omáčky", která je základem řady omáček k zelenině i k masům. Ke změně stačí, když ji ochutíme pepřem a solí, a přidáme k tomu vybranou chuťovou přísadu


Magdalena Dobromila RETTIGOVÁ (nar. 31.1.1785) - česká vlastenka a spisovatelka.

Její kniha "Domácí kuchařka" prý je mezi publikacemi tohoto druhu něčím obdobným jako Modrý Mauritius mezi známkami...Tato knika se stala doslova bestsellerem devatenáctého století.


Louis PASTEUR (nar. 27.12..1822) - zakladatel mikrobiologie a lekařské imunologie.

Z hlediska gastronomie vykonal pro zdraví lidstva nesmírně mnoho. Dal podnět k procesu nazvanému jeho jménem - k pasterizaci. Tato metoda se také používá v potravinářském průmyslu ke konzervaci a k prodloužení trvanlivosti.


Jan Josef Václav RADECKÝ v Radče (nar. 2. 11. 1766) - maršál rakouské armády

Přivezl z Milána recept na "vídeňský řízek". Předpis na něj předal jako zvláštní pozornost Jeho Veličenstvu Františku Josefu I. Císaři prý tento řízek tak zachutnal, že se brzy poté stal už pod názvem řízek "vídeňský" vlastnictvím celého rakouského národa

Žádné komentáře
 

Free CursorsMyspace LayoutsMyspace Comments