Stránky jedné optimistky

Recepty - omáčky

                    Nezáleží na tom, jak se vaří,

                                     ale s jakou láskou se to dává dohromady.           

  

                                                                                                                                    Jaroslav Hašek

40 g másla

40 g hladké mouky

1/2l mléka nebo smetany

sůl

Z másla a mouky připravíme světlou jíšku, zředíme studeným mlékem nebo smetanou a pomalu vaříme asi 1/2 hodiny. Podle chuti přisolíme

Pro lepší chuť můžeme během vaření do omáčky přidat 1/2 cibule, 1 hřebíček a 2 zrnka pepře.

100 g cibule

40 g másla

40 g hladké mouky

1/2 l vývaru z kostí (nebo vody s kouskem Masoxu)

1 žloutek

sůl, petrželka

Cibuli nakrájíme na kolečka a osmahneme na másle. Zaprášíme moukou, umícháme světlou jíšku, zředíme vývarem nebo vodou, osolíme a dobře našleháme. Povaříme 20 minut, potom omáčku protlačíme sítem, vylepšíme čerstvým žloutkem a usekanou petrželkou.

40 g másla

10 g krystalového cukru

100 g cibule

40 g hladké mouky

1/2 vývaru

kousek masoxu, sůl

Na másle dorůžova upražíme cukr, přidáme cibuli a jakmile zezlátne, zaprášíme moukou a mícháme. až je zlatavá. Zalijeme vývarem nebo trochou vody s masoxem, osolíme, našleháme a povaříme 20 minut. Nakonec protřeme cedníkem.

30 g sádla nebo másla

40 g cibule

30 g hladké mouky

1/5 l vývaru

3 stroužky česneku

sůl

Na sádle nebo na másle osmahneme jemně usekanou cibuli, přidáme mouku a umícháme růžovou jíšku. Zředíme ji vývarem, našleháme a asi 20 minut povaříme. Do hotové omáčky přidáme česnek utřený se solí a omáčku procedíme.

200 g čerstvých hub

1 cibule

trochu citronové šťávy

80 g másla

40 g hladké mouky

3/8 l vývaru nebo vody

sůl

1/4 l kyselé smetany

petrželka

Očištěné houby nakrájíme na plátky, pokapeme citrónovou šťávou a dusíme na polovině másla s jemně usekanou cibulí. Z druhé poloviny másla a mouky připravíme světlou jíšku, zředíme ji vývarem a 20 minut povaříme. Přidáme sůl, houby, smetanu a nakonec sekanou petrželku.

20 g sušených hub

1/5 l vody

40 g másla

1/2 cibule

40 g hladké mouky

sůl, trochu octa

Sušené houby namočíme přes noc do studené vody. Druhý den je scedíme a jemně usekáme. Vodu z hub použijeme na omáčku. Z másla, cibule a hladké mouky připravíme světlou jíšku, zředíme ji vodou z hub, doplníme další vodou, osolíme, našleháme a povaříme. Přidáme sekané houby a povaříme 20 minut. Ochutíme octem.

40 g másla

40 g hladké mouky

1/2 l mléka

jablko

50 g cibule

1 lžička karí koření, sůl

Z másla a mouky připravíme světlou jíšku, našleháme ji se studeným mlékem a povaříme 20 minut. Do hotové přidáme nastrouhané jablko, cibuli, sůl a karí koření.

1 svazek kopru

1/2 l sladké smetany

40 g hladké mouky

1 lžička cukru, ocet, sůl, 1 žloutek

10 g másla

Kopr omyjeme a nasekáme, polijeme trochou vody s octem a povaříme. Dáme vařit smetanu, přidáme mouku rozmíchanou v části smetany a povaříme. Osolíme, ochutíme cukrem a nakonec vmícháme usekaný povařený kopr. Omáčku zjemníme žloutkem rozšlehaným v trošce mléka a nakonec přidáme kousek másla, které necháme rozpustit na povrchu. Tak se na omáčce nevytvoří škraloup.

1/2 l sladké smetany

1/8 l mléka

50 g hladké mouky

sůl, špetka cukru

40 g strohaného křenu

10 g mandlí

2 žloutky

V hrnku zahřejeme smetanu. Přilijeme mléko s dobře rozmíchanou moukou a za stálého míchání uvaříme hustý krém. Osolíme, přidáme cukr, strouhaný křen a sekané loupané mandle. Nakonec vmícháme v troše tekutiny rozšlehané žloutky a už nevaříme jen prohříváme.

 

 

40 g másla

40 g hladké mouky

1/2 l vývaru

250 g rajčat

3 pepře, 2 zrnka nového koření,1/2 bobkového listu

sůl, 50 g cukru 1 citrón

30 g cibule

Z másla a mouky uděláme světlou jíšku, zředíme vývarem a povaříme as i 20 minut. Potom přidáme pokrájená rajčata, koření, sůl, nakrájenou cibuli a rozvaříme je. Prolisujeme cedníkem a omáčku dochutíme cukrem. Můžeme přidat pár kapek citrónové šťávy nebo octa.

 

Free CursorsMyspace LayoutsMyspace Comments