Stránky jedné optimistky

Tipy na výlet

 

 

Kdo mě zná, ten už předem ví, kam se půjde na první výlet. Ano, Sašo, je to ADRŠPACH, moje srdeční záležitost. Možná by měl spíše spadat do kategorie "dovolená", než do "výletů". protože nádherných míst je tam víc než dost, ale i za jeden den se zde dá hodně vidět a zažít.

Adršpach, nebo "Ádr" (jak jej nazývají domorodci) se nachází v severovýchodním výběžku Čech. Spadá do Chráněné krajinné oblasti Broumovsko.


     To co je na Adršpachu nejzajímavější jsou pískovcová skalní města. Voda, vítr a mráz zde ve skalách vytvořily podivuhodné útvary, hluboké soutěsky a romantická zákoutí.


     Jestliže chceme vidět za jeden den co nejvíce, začneme s prohlídkou skal v Dolním Adršpachu, buď u železniční zastávky, nebo u hotelu "Lesní zátiší". Zde začíná okružní naučná stezka, jejíž prohlídka trvá asi 2-3 hodiny.

U pokladny si zakoupíme vstupenku, na které je plánek cesty. Cena pro dospělé je 50,-Kč a pro děti nad 6 let 20,-Kč. Děti do 6 let mají vstup zdarma. kdo chce může využít islužby průvodce, ale mnohem zajímavější je objevovat krásy skalního města samostatně.


     Po cestě míjíme různé skalní útvary, které jsou opatřeny tabulkami s názvy toho co připomínají. Hned na začatku stezky nás vítá "Homole cukru". My, kteří se sem každoročně vracíme, si sebou bereme pokaždé malý klacík, kterým skálu vždy podepřeme, aby náhodou "nespadla".


 Cesta dále pokračuje kolem nejrůznějších skalních útvarů se zvláštními jmény: Krakonošova lenoška, Tympány nebo Dvojčata v peřince. Místy vede cesta po dřevěném chodníčku a pod nohami nám bublá říčka Metuje.

Až k "Malému vodopádu" je cesta naprosto nenáročná a dá se zvládnout i s kočárkem. Dále už ovšem musíme trochu stoupat po schodech. Dostaneme se do malé jeskyně, ve které z výšky 16-ti metrů padá tzv. "Velký vodopád". Jestliže je vás ve skupince víc, zkuste pod vodopádem zavolat: "KRAKONOŠI, DEJ NÁM VODU !!" a pokud vás Krakonoš uslyší, budete odměněni pohledem na nádherný vodopád, který se na vás řítí z výšky.


  Po návštěvě vodopádu je na řadě "Adršpašské jezírko" s projížďkou na lodičkách. Nenechte se odradit strmými schody (místy připomínající žebřík), které vedou vzhůru k jezírku, plavba po něm opravdu stojí za trochu námahy. V "přístavišti" na jezírku odhalíme, jak je to s tím Krakonošem a jeho vodopádem. I samotná plavba v lodičce je velkým zážitkem. Převozníci vás velmi zasvěceně a s vtipem seznámí s historií jezírka a jeho zajímavostmi.

    Po projížďce se vracíme zpět k malému vodopádu a odtud dále po okružní stezce.

 Nyní už je procházka trošku namáhavější, protože po cestě musíme několikrát zdolávat schody, ale nebojte se, máme vyzkoušeno, že ji zvládnou i dvouleté děti. Trocha té námahy stojí opravdu za to. Poznáváme nejznámější skalní útvary "Milence", dále následují "Starosta a Starostová" a potom, dětmi velmi oblíbená "Myší díra". Je to asi 20m dlouhá a jen 0,5 až 1m široká štěrbina mezi skalami, kterou je nutno projít, abychom došli do cíle.


 Dětem se  také vždy velmi líbí "Krakonošovo piáno" a "Ozvěna". Ale to už se pomalu blížíme na rozcestí k "Homoli cukru" a tím i ke konci našeho putování.

     Pokud nám ještě zbývají síly, doporučuji udělat si ještě malou zacházku k Adršpašskému jezeru. Je to jen pár kroků a pohled, který se nám naskytne je nezapomenutelný. Možná vás bude zajímat, že se zde natáčela pohádka "Třetí princ".


Kdo se rozhodne strávit v Adršpachu více dní, rozhodně by neměl opomenout tato místa:

      -Ostaš

      -Hvězda

      -Jiráskovy skály

      -Teplické skály  (ale těm budu věnovat jeden z dalších samostatných článků)

Prostě mi to nedá. Když už jsem psala o Adršpachu, další zmínka musí být o Teplických skalách. Ony totiž s Adšpašskými těsně sousedí a dá se z nich projít až do Adršpachu.

     Ale od začátku: I v Teplických skalách najdeme naučnou stezku se skalním městem, ale je trošku jiná, než ta předchozí. Je trochu divočejší a nepatrně delší. Navštívíme taková zvláštní místa jako Střmen, Sibiř nebo Podsvětí.


     Naše cesta začíná u hotelu "Orlík", kousek od železniční zastávky Teplice nad Metují - Skály. U pokladny si koupíme vstupenku a pokračujeme směrem do nitra skalního města.

 
     První významnější zastávkou našeho putování je zřícenina hradu Střmen. Nenecháme se odradit množstvím příkrých schodů a za všechnu vynaloženou námahu nás odmění nádherný rozhled z vrcholu Střmenu. Když se náležitě vydýcháme a pokocháme výhledem na krajinu, sestoupíme zpět na okružní a pokračujeme dále kolem nejrůznějších skalních útvarů. Potkáme Sovu, Perníkářku, Vlaštovčí hnízdo, Řeznickou sekeru... Tak se dostaneme až na Skalní náměstí na rozcestí, kde začíná samotný okruh.


     Celá cesta je velmi hezká a zajímavá, ale snad každému nejvíce utkví v paměti "Sibiř". Skalní stěny jsou tu tak vysoké, že i v hlubokém létě zde najdeme hromady sněhu a můžeme si tak užít koulovačku třeba v červnu.

     Odsud už je to jen kousek zpět na rozcestí a nazpátek k hotelu "Orlík".


     Pokud by ještě někdo neměl dost toho všeho putování, může projít z Teplického skalního města do Adršpachu a to "Vlčí roklí". Je to moc krásná cesta, na které nepotkáme mnoho turistů, ale je lepší jí věnovat samostatný výlet.

Pokud někdy budete projíždět Hradcem Králové a nebude právě pěkné počasí, můžete navštívit místní "obří akvárium". Je největší v České republice.

Návštěvníci procházejí tunelem a nad hlavami jim proplouvají hejna ryb různých barev a velikostí. Lákadlem je i krmení ryb potápěčem přímo v akváriu. Krmení se koná každý čtvrtek od 13-15 hod. Obří akvárium se nachází v objektu zvaném "ENVI dům. Kromě zmíněného akvária zde naleznete i spoustu dalších zajímavých expozic. Například tropická lávka v deštném pralese, nebo projekce "U rejnokaKdo je prohlídkou unavený, může posedět v kavárně s cukrárnou přímo v objektu. A pokud vás prohlídka akvária natolik navnadí, že začnete uvažovat o chovu rybiček, můžete si v místní akvaristické prodejně hned zakoupit nějakou tu rybku, nebo aspoň suvenýr.

Několik údajů:

Celkový objem nádrže   - 130 000 l vody

délka akvária              - 5m

šířka akvária              - 8m

                                                     výška hladiny ode dna   - 4,8m

                                                     tloušťka skla              - 6,5cm

 

ADRESA  :    ENVI dům s obřím akváriem

                   Baarova 1663/10

                   Hradec Králové

                   tel. 00420 495 534 555 

 

     Už jste někdy viděli největší boty (č.57), kolo celé ze dřeva (včetně pumpičky a brzd), největší lžíci nebo největší háčkované dečku ? Jediné místo, kde toto všechno můžete vidět pohromadě je Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově.

     Můžete si vybrat: buď navštívíte Pelhřimov druhý týden v červnu a uvidíte přímo na vlastní oči, jak některé rekordy vznikají (akci každoročně pořádá agentura Dobrý den), nebo si zajděte do muzea a všechny rekordy a kuriozity si můžete prohlédnout pěkně v klidu pod střechou.

Už i umístění expozice je trochu kuriozní. Muzeum se nachází v 5-ti patrech nově zrekonstruované Dolní brány. Otevřeno je denně od 10 do 16:30 hod. Vstupné je pro dospělé - 40,-Kč a pro děti do 10-ti let 20,-Kč.

 

Tomuto malebnému městečku se někdy říká Moravský Betlém a opravdu, už z dálky tak na první pohled vypadá. Rázovité roubené domy jsou postaveny na strmých svazích Zámeckého kopce, Kotouče a Bílé hory, v podhůří Beskyd. Celé městečko je od r. 1969 památkovou rezervací.

První dominanta, která nás zaujme je Štramberská trúba - věž z původního hradu ze 13. stol.

Pokud přijedete do Štramberka autem, dá se parkovat přímo na náměstí. Odtud vedou dvě různé cesty k věži. Z Trúby je potom nádherný výhled do okolí.

Pro Štramberk je také typická všudypřítomná perníková vůně místní speciality - "Štramberských uší."Je to pečivo ve tvaru kornoutků (uší) a v Štramberku se peče jako připomínka dob dávno minulých, kdy se Štramberští zázračně zachránili před nájezdem Tatarů. Ti, jak známo, svým nepřátelům mj. uřezávali uši.

 

Další zajímavost v Štramberku:

 - národní přírodní památka jeskyně Šipka. Je to jedno z nejslavnějších nalezišť neandrtálského člověka

 - Národní sad s vycházkovou naučnou stezkou (asi 2 km)

Pokud máte ještě čas, a nejste unavení, rozhodně si nenechte ujít návštěvu blízkého města Kopřivnice a v něm Muzeum automobilů. Ale o tom až příště.

Jak jsem slíbila, další cesta nás zavede do Kopřivnice. Je to město proslavené výrobou automobilů. A právě těm je věnována expozice zdejšího Muzea automobilů.

Když se řekne "muzeum", tak si většina z nás představí nějakou starobylou budovu s monumentálním průčelím, se vznešenými sloupy a sochami. Muzeum v Kopřivnici je úplně jiné. Je to nádherná moderní budova, která zaujme na první pohled. Další věc, které si nemůžete nevšimnout je rychlíkový motorový vagón, známý pod názvem "Slovenská strela". Je umístěný na prostranství před vchodem do muzea.

Exponáty uvnitř muzea vás také okouzlí. Je to nejucelenější sbírka všech možných aut vyráběných v automobilce TATRA.

Na konci prohlídky si sběratelé, fandové a příznivci značky TATRA mohou také koupit něco do svých sbírek

Otevírací doba v muzeu:

od 1.5. - 30.9. od 9:00 do 17:00  úterý - neděle

od 1.10 - 30.4 od 9:00 do 16:00 úterý - neděle

V pondělí je zavřeno


Telč patří k mým nejoblíbenějším městům. Někdy se jí říká "perla Moravy".

Nachází se asi 25 km jižně od Jihlavy a od r. 1992 je zapsána do seznamu světového dědictví UNESCO.

Historické jádro není příliš veliké, protože se ve středověku nemělo kam rozvíjet. Zůstalo spoutané pevnými hradbami a břehy tří rybníků: Staroměstského, Štěpanického a Ulického. Střed města tedy tvoří pouze náměstí Zachariáše z Hradce, zámek, jezuitská kolej a jediná ulice. Ale i tak je na co koukat. Telčské náměstí je středoevropským unikátem a můžete su je prohlížet třeba i za deště.


Celé je můžete obejít schovaní v podloubí nádherných domů s renesančními fasádami. Je tu plno obchůdku se suvenýry, hospůdek a galerií.

V rohu náměstí je areál zámku (národní kulturní památka). Rozhodně si nenechte ujít jeho prohlídku. I milovníci malíře Jana Zrzavého si tu příjdou na své. V zámku se nachází Galerie Jana Zrzavého, která vystavuje průřez dílem tohoto vynikajícího malíře. 

Telč si také můžete prohlédnout z ptačí perspektivy. Stačí pouze vystoupat na 60 m vysokou věž farního kostela sv. Jakuba. Jiný pěkný pohled na Telč je i z lodičky, kterou si můžete vypůjčit na břehu Ulického rybníka.Co člověk, to jiný názor na Telč. Někomu připadá úžasná, někomu příliš tichá a ospalá, někdo je nadšený spoustou kulturních akcí, jiný její historií.

Také návštěvníci jsou různí. V létě je například město plné folkových hudebníků, potkáte zde zájezdy důchodců i rodiny s kočárky nebo všudypřítomné Japonce nadšeně fotící kdejaké zákoutí.

Zkrátka Telč je město plné života.

Nakonec bych vám ještě ráda doporučila knihu, která mi Telč přiblížila asi nejvíce. Není to žádný turistický průvodce, ale historický román "Město šťastných lásek" od Františka Kožíka. Přečtěte si ji, je moc hezká.

 

Free CursorsMyspace LayoutsMyspace Comments