Stránky jedné optimistky

Tipy na výlet

ADRŠPACH

Kdo mě zná, ten už předem ví, kam se půjde na první výlet. Ano, Sašo, je to ADRŠPACH, moje srdeční záležitost. Možná by měl spíše spadat do kategorie "dovolená", než do "výletů". protože nádherných míst je tam víc než dost, ale i za jeden den se zde dá hodně vidět a zažít.

Adršpach, nebo "Ádr" (jak jej nazývají domorodci) se nachází v severovýchodním výběžku Čech. Spadá do Chráněné krajinné oblasti Broumovsko.


     To co je na Adršpachu nejzajímavější jsou pískovcová skalní města. Voda, vítr a mráz zde ve skalách vytvořily podivuhodné útvary, hluboké soutěsky a romantická zákoutí.


     Jestliže chceme vidět za jeden den co nejvíce, začneme s prohlídkou skal v Dolním Adršpachu, buď u železniční zastávky, nebo u hotelu "Lesní zátiší". Zde začíná okružní naučná stezka, jejíž prohlídka trvá asi 2-3 hodiny.

U pokladny si zakoupíme vstupenku, na které je plánek cesty. Cena pro dospělé je 50,-Kč a pro děti nad 6 let 20,-Kč. Děti do 6 let mají vstup zdarma. kdo chce může využít islužby průvodce, ale mnohem zajímavější je objevovat krásy skalního města samostatně.


     Po cestě míjíme různé skalní útvary, které jsou opatřeny tabulkami s názvy toho co připomínají. Hned na začatku stezky nás vítá "Homole cukru". My, kteří se sem každoročně vracíme, si sebou bereme pokaždé malý klacík, kterým skálu vždy podepřeme, aby náhodou "nespadla".


 Cesta dále pokračuje kolem nejrůznějších skalních útvarů se zvláštními jmény: Krakonošova lenoška, Tympány nebo Dvojčata v peřince. Místy vede cesta po dřevěném chodníčku a pod nohami nám bublá říčka Metuje.

Až k "Malému vodopádu" je cesta naprosto nenáročná a dá se zvládnout i s kočárkem. Dále už ovšem musíme trochu stoupat po schodech. Dostaneme se do malé jeskyně, ve které z výšky 16-ti metrů padá tzv. "Velký vodopád". Jestliže je vás ve skupince víc, zkuste pod vodopádem zavolat: "KRAKONOŠI, DEJ NÁM VODU !!" a pokud vás Krakonoš uslyší, budete odměněni pohledem na nádherný vodopád, který se na vás řítí z výšky.


  Po návštěvě vodopádu je na řadě "Adršpašské jezírko" s projížďkou na lodičkách. Nenechte se odradit strmými schody (místy připomínající žebřík), které vedou vzhůru k jezírku, plavba po něm opravdu stojí za trochu námahy. V "přístavišti" na jezírku odhalíme, jak je to s tím Krakonošem a jeho vodopádem. I samotná plavba v lodičce je velkým zážitkem. Převozníci vás velmi zasvěceně a s vtipem seznámí s historií jezírka a jeho zajímavostmi.

    Po projížďce se vracíme zpět k malému vodopádu a odtud dále po okružní stezce.

 Nyní už je procházka trošku namáhavější, protože po cestě musíme několikrát zdolávat schody, ale nebojte se, máme vyzkoušeno, že ji zvládnou i dvouleté děti. Trocha té námahy stojí opravdu za to. Poznáváme nejznámější skalní útvary "Milence", dále následují "Starosta a Starostová" a potom, dětmi velmi oblíbená "Myší díra". Je to asi 20m dlouhá a jen 0,5 až 1m široká štěrbina mezi skalami, kterou je nutno projít, abychom došli do cíle.


 Dětem se  také vždy velmi líbí "Krakonošovo piáno" a "Ozvěna". Ale to už se pomalu blížíme na rozcestí k "Homoli cukru" a tím i ke konci našeho putování.

     Pokud nám ještě zbývají síly, doporučuji udělat si ještě malou zacházku k Adršpašskému jezeru. Je to jen pár kroků a pohled, který se nám naskytne je nezapomenutelný. Možná vás bude zajímat, že se zde natáčela pohádka "Třetí princ".


Kdo se rozhodne strávit v Adršpachu více dní, rozhodně by neměl opomenout tato místa:

      -Ostaš

      -Hvězda

      -Jiráskovy skály

      -Teplické skály  (ale těm budu věnovat jeden z dalších samostatných článků)

 

Free CursorsMyspace LayoutsMyspace Comments