Stránky jedné optimistky

Tipy na výlet

TELČ


Telč patří k mým nejoblíbenějším městům. Někdy se jí říká "perla Moravy".

Nachází se asi 25 km jižně od Jihlavy a od r. 1992 je zapsána do seznamu světového dědictví UNESCO.

Historické jádro není příliš veliké, protože se ve středověku nemělo kam rozvíjet. Zůstalo spoutané pevnými hradbami a břehy tří rybníků: Staroměstského, Štěpanického a Ulického. Střed města tedy tvoří pouze náměstí Zachariáše z Hradce, zámek, jezuitská kolej a jediná ulice. Ale i tak je na co koukat. Telčské náměstí je středoevropským unikátem a můžete su je prohlížet třeba i za deště.


Celé je můžete obejít schovaní v podloubí nádherných domů s renesančními fasádami. Je tu plno obchůdku se suvenýry, hospůdek a galerií.

V rohu náměstí je areál zámku (národní kulturní památka). Rozhodně si nenechte ujít jeho prohlídku. I milovníci malíře Jana Zrzavého si tu příjdou na své. V zámku se nachází Galerie Jana Zrzavého, která vystavuje průřez dílem tohoto vynikajícího malíře. 

Telč si také můžete prohlédnout z ptačí perspektivy. Stačí pouze vystoupat na 60 m vysokou věž farního kostela sv. Jakuba. Jiný pěkný pohled na Telč je i z lodičky, kterou si můžete vypůjčit na břehu Ulického rybníka.Co člověk, to jiný názor na Telč. Někomu připadá úžasná, někomu příliš tichá a ospalá, někdo je nadšený spoustou kulturních akcí, jiný její historií.

Také návštěvníci jsou různí. V létě je například město plné folkových hudebníků, potkáte zde zájezdy důchodců i rodiny s kočárky nebo všudypřítomné Japonce nadšeně fotící kdejaké zákoutí.

Zkrátka Telč je město plné života.

Nakonec bych vám ještě ráda doporučila knihu, která mi Telč přiblížila asi nejvíce. Není to žádný turistický průvodce, ale historický román "Město šťastných lásek" od Františka Kožíka. Přečtěte si ji, je moc hezká.

 

Free CursorsMyspace LayoutsMyspace Comments