Stránky jedné optimistky

vánoční cestováníMEXICO


Vánoční oslavy v Mexiku se dost liší od našich, jsou velmi veselé a hlučné.


Vánoční oslavy v Mexiku se značně liší od evropských představ o důstojné oslavě narození malého Ježíška. První známkou blížících se Vánoc jsou stánky s kouřícími kamínky vytápěnými dřevěným uhlím a s lacinými pestrobarevnými hračkami pro děti.


Stromky se dovážejí z Kanady a jsou velmi drahé, proto má většina lidí místo stromku tzv. pinata, tj. velký hliněný džbán na vodu, který je bohatě ozdobený a plný hraček a dárků. Pinatu věší na dveře a její rozbití je vyvrcholením vánočních oslav.


Vánoční hra začíná průvodem se svíčkami, kterého se zúčastňují všichni členové. Děti se zapálenými svíčkami procházejí ztemnělým domem, klepou na dveře a zpívají koledu o Svaté rodině marně hledající útulek v Betlémě. Všechny dveře jsou zamčeny, stejně jako srdce lidí, kteří odmítli vpustit Marii a Josefa do svého domu. Nakonec průvod přijde k místu, kde je zavěšena pinata. Dveře jsou otevřené a všichni vcházejí dovnitř. Děti se snaží za bujarého veselí pinatu rozbít dřevěnými hůlkami, dokud se jim to nepodaří a celý obsah se nevysype na zem. Každý si z hraček, píšťalek, cukroví a jiných dárků vybere, co se mu líbí. Vánoční dárky totiž nejsou označeny lístečky se jmény obdarovaných, a tak záleží nejen na šikovnosti a štěstí, ale často i na ostrých loktech.


Mexické oslavy vánočních svátků patří k těm nejveselejším a nejhlučnějším v křesťanském světě.

 

Free CursorsMyspace LayoutsMyspace Comments