Stránky jedné optimistky

vánoční cestováníNĚMECKO


Již o prvním adventním dni (čtvrtá neděle před Štědrým dnem) se v německých domácnostech objevují adventní věnce se svíčkami a děti dostávají adventní kalendáře s čokoládovými bonbony.


Po celé zemi začínají vánoční trhy s krásně zdobenými stánky plnými sladkostí, vína, klobás, drobných dárků a nezaměnitelnou atmosférou. Oblíbeným jídlem na Štědrý večer je pečená husa, sladké kompoty a zavařeniny. Na severu se podávají pečené klobásy a bramborový salát, V Bavorsku si potrpí na rybu. Z Německa pochází tradice zdobení vánočního stromku a vyřezávaných betlémů.


Prvním poslem blížících se Vánoc je sv. Mikuláš. Přichází v předvečer 6. prosince, ale dárky nechává v předem připravených, krásně nablýskaných dětských botičkách až ráno o svém svátku.


Na vánoční dárky si stejně jako u nás musí děti počkat do Štědrého večera. V Německu mají hned několik vánočních dárců. Dárky nerozdává jen Ježíšek, ale i vánoční duch jménem Weihnachtsmann. Má rezavé vlasy a vousy, nosí plášť s kapucí a cestuje na osedlaném divokém větru. Pochází nejspíše ze severního Německa. Dříve odnášel v pytli, který nosí přes rameno, neposlušné děti a metlou trestal nevěrné ženy.


V jižním Německu však děti o Štědrém večeru navštěvuje výhradně Ježíšek. Nikým neviděn sestupuje doprovázen anděly z nebe a dává pod vánoční stromečky dárky. České Němce žijící v Sudetech obdarovával až do roku 1945 Kristkind. Byl zobrazován jako děťátko Ježíšek, ale povahu měl nevyzpytatelnou. Byl to velký šprýmař, ale jeho drsné žerty se lidem často nezamlouvaly.

 

Free CursorsMyspace LayoutsMyspace Comments