Stránky jedné optimistky

vánoční cestováníŠVÝCARSKO


Oslavy Vánoc se ve Švýcarsku příliš neliší od ostatních zemí v západní Evropě. Jisté odlišnosti jsou patrné v jednotlivých jazykových regionech, kde jsou oslavy Vánoc ovlivňovány nejbližšími sousedy. Německem a Rakouskem pro německy hovořící část, Francií ve francouzsky hovořících kantonech a Itálií v kantonu Ticino a jižních údolích Grisons.


Švýcaři jsou proslulí předvánočním velkoúklidem, do kterého se bez odmlouvání musí zapojit celá rodina. Uklízí se schody, leští se parkety a nábytek, vyklepávají se podušky a luxují se koberce. Teprve když dům září čistotou, postaví se jesličky.Vánoční stromeček stojí v každém pokoji.


O Štědrém dnu postaví rodiče do dětského pokojíku figurínu monsieura Chalanda, panáka plného dárků. Když děti loutku objeví, prosí ji o dárky, tahají ji, než se roztrhne. V jejím velkém břichu jsou totiž ukryty dárky a různé dobroty, jako datle, fíky, rozinky a čokoláda.Většina rodin se sejde a tráví Štědrý večer společně.


Roli Santa Clause zde plně přebírá Ježíšek ("Christkind" nebo "Le petit Jésus") - zářící okřídlená bytost oděná do bílé barvy, s kouzelnou hůlkou a zářící korunou. Nejpopulárnější koledou je Tichá noc ("Silent Night, Holy Night").

 

Free CursorsMyspace LayoutsMyspace Comments