Stránky jedné optimistky

vánoční cestováníUSA


Vánoce se tu slaví podobně jako ve Velké Británii, lidé zdobí domy zvenku světly a bohatě zdobenými girlandami


Hlavním vánočním jídlem je pečený krocan s nádivkou. Krocan se upravuje v chřestové omáčce a zavařenině a podává se s brambory, bramborovou kaší a míchanou zeleninou. Nesmí chybět ani puding nebo koláče plněné čerstvým ovocem (pies) a vaječný koňak.


Dárky v Americe roznáší Santa Claus.Jezdí na saních s rolničkami, do kterých je zapřaženo osm sobů s nádhernými jmény Dasher, Dancer, Prancer, Vixen, Cometa, Cupido, Donder a Blitzen. Do lidských obydlí přichází nepozván, ale o to toužebněji očekáván. Nikdy nepoužívá dveře, i když mu jeho váha trochu překáží při šplhání krbovými komíny. Kdo chce dostat dárek, musí zavěsit do komína, na kliku u dveří nebo okna čistě vypranou punčochu. Většina amerických dětí před tím, než jde spát, přichystá pro Santu malé pohoštění - sklenici mléka a talíř sušenek.


Národnostně pestrá Amerika kromě toho v prosinci nenabízí jen křesťanské Vánoce. Židé slaví chanuku, svátek světel, a v černošských rodinách je stále populárnější slavnost prvních plodů sklizně, tzv. kwanzaa.

 

Free CursorsMyspace LayoutsMyspace Comments