Stránky jedné optimistky

vánoční cestování

 

BELGIE


 
V Belgii. Zde nejsou vánoce tak důležitý svátek jako u nás a předvánoční shon se tu nekoná.
Ani v Belgii však děti o své dárky nepřijdou. Kdo by ale na ně čekal až do 24.prosince, přišel by o to hlavní. Zde totiž oslavy začínají o mnoho dříve, s příchodem Mikuláše.


Přípravy na Mikuláše začínají už s příchodem listopadu. Obchody jsou zaplaveny čokoládovými figurkami Mikuláše. Belgie je čokoládovou velmocí a tak je samozřejmé, že většina figurek (ty největší jsou až půl metru vysoké) je vyrobena z výborné čokolády.


Na večer 5.prosince nechávají děti venku látkové boty, aby je ráno našly naplněné hračkami a laskominami.


Vánoce v Belgii nemají tradici. Ježíška tu nemají, objevuje se tu ale Santa Claus. Ani dárků se už na vánoce nekupuje tolik jako u nás.Čtyřiadvacátého večer je normální pracovní den a tak  v době, kdy v Čechách  lidé konečně dokončili úklid bytu, ozdobili stromeček a připravují vánočního kapra, zde se ještě pracuje. Večer pak někteří stráví doma, jiní se schází s rodinou v restauraci u dobré večeře. V noci pak jdou na půlnoční mši. Když se vrátí domů, čekají už na ně dárky. Většinou si ale jejich rozbalování nechají až na ráno, aby na to měli více času.


Belgičané nemají žádné typické vánoční jídlo. Po večeři ale přichází typický belgický vánoční zákusek - Kerststronk (pro Vlámy) - Buche de Noel (pro Valony). Kerststronk je dort, plněný a zdobený máslovým krémem. Krémové ozdoby mají vánoční tématiku, takže na dortu vždy najdete stromečky a ježíška. Kde nemají rádi krémový dort, podávají podobně zdobený zmrzlinový dort.

A tak jediný volný vánoční den rychle uteče a šestadvacátého se jde opět do práce.

 

Free CursorsMyspace LayoutsMyspace Comments