Stránky jedné optimistky

vánoční květiny


Prosím, pojďte dál a posaďte se.

 Zanechme na chviličku toho věčného

shánění, shonu a nervozity.

Zastavme se  a staňme se  na okamžik

zase dětmi, které se těší na VÁNOCE

 Vánoční hvězda pochází z tropické části Mexika a střední Ameriky, kde může dorůstat výšky 2 - 4 m. U nás se jí říká "vánoční růže" nebo "vánoční hvězda.

Poinsettia je nápadná svými nádherně zbarvenými listy, které tvoří zdánlivý květ. Samotné květy pryšce jsou ve skutečnosti nenápadné žluté tyčinky ve středu květiny.


Vánoční hvězda je i přes své charakteristické období velmi citlivá na chlad, proto musíme dávat pozor, když si ji neseme z obchodu domů, aby nenamrzla. V bytě jí bude dobře na světlém teplém místě s teplotou kolem 20ºC .Nemá ale ráda přímé sluneční světlo a také na průvan je citlivá.

Dlouhodobé pěstování vánoční hvězdy je poněkud obtížné a proto je u nás považována za krátkodobou rostlinu. Pokud bychom se ale chtěli pokusit o její dlouhodobější pěstování a chceme, aby se jí znovu krásně zbarvily listy, musíme být maximálně důslední. Rostlina musí několik týdnů stát nejméně dvanáct hodin denně v úplné tmě. I světlo pouliční lampy před oknem ruší.V praxi to vyřešíme tak, že rostlině pořídíme neprůsvitný obal a na denním světle ji necháme maximálně 10 hodin denně.Počítejme ale s tím, že bude barevných listenů možná méně nebo bude barva méně intenzivní.

 V Americe a v Anglii je cesmína jedním z nepostradatelných symbolů vánoc a nechybí v žádné domácnosti. Je symbolem štěstí, zdraví a radosti.

V našich zemích je cesmína jako jeden ze symbolů vánoc doložena již kolem roku 1910.


Pokud chceme, aby měla cesmína na naší zahradě ty nejlepší podmínky. Musíme jí zajistit dostatečnou vzdušnou vlhkost, kyprou, přiměřeně vlhkou a humózní půdu a také polostín vyšších stromů, které ji chrání proti větru a přílišnému mrazu. Na takovém vhodném stanovišti potom bývá velmi odolná.


Pamatujete si ještě na jednu nekonečnou mexickou telenovelu, kde hlavní hrdinové při každé možné příležitosti popíjeli nápoj zvaný "maté" ? Právě z jedné odrůdy cesmíny (cesmíny parguajské) se tento čaj v mexických domácnostech připravuje.

 

Větvička jmelí nechybí o Vánocích snad v žádné domácnosti. Čím více je na větvičce bílých bobulek, tím větší štěstí vás má čekat v novém roce.


V dávných dobách bylo jmelí součástí pohanských obřadů. Bylo symbolem života a ochranným talismanem. Věřilo se, že díky svým lepivým semenům má moc vyvolat nebo udržet svazek mezi dvěma osobami opačného pohlaví.


Zvyk líbat se o vánocích pod větvičkou jmelí k nám přišel z Angle. Muž může políbit každou dívku či ženu, kterou potká pod zavěšeným jmelím. Za každý polibek se utrhne jedna bílá bobulka. Poslední se na jmelí nechá až do dalších Vánoc, aby z domu neodešla láska.


Vánoční jmelí roste na listnatých stromech, jejichž listy na podzim opadávají a jeho užívání jako dekorační vánoční rostliny se do Evropy rozšířilo z Anglie. Tento zvyk se u nás dodržuje dodnes a lidé stříbrné, zlaté či zelené snítky jmelí připevňují k lustru či dávají do váziček na stůl.

Čemeřice je rozšířená především v Anglii, Německu a Francii a patří tu mezi nejtypičtější květiny vánoc. V Anglii je nazývána "Christmas rose", v Německu - "Weinachtsrose" nebo Schneekönigin" a ve  Francii "Rose de Noël".

Podle legendy je prý čemeřice dokonce svatá. Betlémská pastýřka prý následovala ostatní pastýře do chléva, kde se narodil Ježíšek. Chtěla přinést dárek, ale bohužel neměla, co mu dát, a tak sáhla po květinách osvětlených paprskem světla. Samozřejmě, byly to květy čemeřice.


Čemeřici nevystavujte velkým výkyvům teploty a vlhkosti, jinak květy začnou vadnout. Ideální je přidat do vázy výživu pro řezané keře, zajistíte tak optimální podmínky pro kvetení po dobu až tří týdnů.

 Vánoční kaktus k Vánocům neodmyslitelně patří. Právě proto, že v tento čas krásně vykvétá a přispěje tak ke slavnostní výzdobě bytu a vánoční atmosféře.

Pochází z Brazílie. Je to krátkodenní rostlina to znamená, že nejvíce kvete v zimním období, kdy délka dne dosahuje pouze 8 - 10 hodin. V době kdy má kaktus poupata rostlinu nepřemisťujeme, protože by poupatamohla opadat.


Vánoční kaktus pěstujeme při běžné pokojové teplotě (18 až 22°C). Vyžaduje světlé místo, nejlépe polostín bez přímého slunce. (Pokud by byl v letním období vystaven přímému slunci, je nutné ho přistiňovat.)


Před požadovanou dobou kvetení udržujeme rostlinu asi 3 měsíce v chladnu a suchu, pak kaktus přemístíme do tepla a zvýšíme dávku vody.


 

 Brambořík pochází z jihovýchodní Evropy a Malé Asie. Vyskytuje se asi v 16 druzích. Kvete nejkrásněji kolem vánoc a postupně si mezi vánočními květinami vybojoval své místo.

Této světlomilné rostlině se nejlépe daří při teplotách 8 - 12°C. Pokud je teplota vyšší než 15°C, začne brambořík žloutnout a rychle odkvete. Proto se mu bude velmi dobře dařit na parapetu mezi okny.
Při zalévání dbáme na to, aby hlína nikdy zcela nevyschla a brambořík zaléváme měkkou, nejlépe dešťovou vodou.

Posledni komentare
18.08.2016 15:10:22: www.dedra-katalogy.cz Dedra
13.08.2016 13:31:09: www.dedra-katalogy.cz Dedra akutální katalog Dedra
30.03.2016 13:47:05: Sleva na UNIQ parfémy 30%, registrace bez závazků na http://www.cesky-parfem.cz/ Sleva 30% - Uniq pa...
27.06.2012 21:30:51: Půjčka pro každého rychlé půjčky online Půjčky a zodpovědnost homepujcka.cz/rychla_pujcka.php rychl...
 

Free CursorsMyspace LayoutsMyspace Comments