Stránky jedné optimistky

vánoční tvoření


Prosím, pojďte dál a posaďte se.

 Zanechme na chviličku toho věčného

shánění, shonu a nervozity.

Zastavme se  a staňme se  na okamžik

zase dětmi, které se těší na VÁNOCE

Tenhle adventní kalendář jsem musela vymyslet, když s přibývajícím počtem dětí už velikost starého kalendáře pomalu přestávala stačit.


Budeme potřebovat:


látku s vánočním motivem (při vyměřování pamatujeme na záložky a na tunýlky na horním a dolním konci.)

červenou látku na kapsičky  (záleži na nás jakou velikost zvolíme)

červenou stužku

hvězdičky ze zlaté folie (dají se koupit jako běžná vánoční dekorace)

bílé samolepky

2 bambusové tyčky (délka podle šířky kalendáře)


Postup:


Základní obdélník látky začistíme a na obou jeho kratších koncích ušijeme tunýlky. Také si nastříháme 24 stejných obdélníků z červené látky a všem začistíme okraje. Potom je našijeme na základní látku. Přišíváme pouze spodní poloviny červených obdélníčku, horní musí zůstat volné a budou se později zavazovat stužkami. Nachystáme si 24 stejně dlouhých červených stužek, vyměříme výšku nad červenými obdélníčky a každou uprostřed přišijeme k základní látce.

Z bílých samolepek vystříhneme čísla od 1 do 24 a nalepíme na zlaté hvězdičky. Hvzdičky potom připevníme pomocí nití na jednotlivé sáčky.

Nakonec do tunýlků v látce navléknem bambusové tyčky (jsou tam proto, aby kalendář dobře držel tvar) a hotový kalendář můžeme pověsit buď na zeď nebo na dveře.

Teď už zbývá pouze naplnit kapsičky nejrůznějšími drobnostmi a překvapeními a společně s dětmi se těšit na vánoce.

Děti velmi rády vyrábějí nejrůznější vánoční přáníčka. Tady je pár tipů.
Budeme potřebovat:
výkresy

barevný papír

zlatou a stříbrnou fixu

nůžky, lepidlo, pravítko

lepidla s glitry


Postup:
Z výkresů si vystřihneme obdélníky podle požadované velikosti. Obdélníky přeložíme a vystříhneme podle nákresu. Potom podlepíme barevným papírem a dozdobíme zlatou nebo stříbrnou fixou a lepidlem s glitry.

Nákres:

Vánoce si asi neumíme představit bez světla svíček. Pomocí slupovacích barev Windowcolor a nějaké nepoužívané skleničky si můžeme vytvořit svícínek na čajovou svíčku.

Postup: Na fólii (tu, která se používá v pořadačích) si nejprve konturovací barvou nakreslíme obrys obrázku a necháme zaschnout. Potom už jednotlivá políčka vybarvujeme barvičkami a necháme zaschnout nejlépe do druhého dne. Potom by se obrázek měl jít z fólie dobře sloupnout. Hotové obrázky přitiskneme na skleničku. Pokud s nimi zacházíme opatrně, dají se použít vícekrát.

 Nákres:

Těmto ozdobám se říká "švédské" nejspíš pro barevnou kombinaci bílé a červené. Tyto barvy jsou při zdobení stromečků ve Švédsku velmi oblíbené. My si barevnost samozřejmě přizpůsobíme podle svého.


Postup: Barevný papír přeložíme a vystříhneme podle nákresu. Dále už pokračujeme podle obrázků.

Nákres:

Na tuto hvězdu budeme potřebovat 12 stejně dlouhých papírových pásků. Pro lepší přehlednost jsem zvolila dvě různé barvy, ale hvězda vypadá pěkně i jednobarevná.

Z pásků si složíme dva stejné kříže. Pásky přitom střídavě proplétame jako při tkaní.
Detail propletení


Krajní proužky složíme podle obrázku.


Detail slepování.


Slepený díl položíme na druhý kříž a podle obrázků vlepíme středové proužky do již slepených špiček hvězdy.Nyní práci otočíme a  volné zelené pásky slepíme spolu s bílými dohromady.

 

Free CursorsMyspace LayoutsMyspace Comments