Stránky jedné optimistky

vánoční zajímavosti


Prosím, pojďte dál a posaďte se.

 Zanechme na chviličku toho věčného

shánění, shonu a nervozity.

Zastavme se  a staňme se  na okamžik

zase dětmi, které se těší na VÁNOCE

- nejdelší papírový řetěz v Čechách vytvořili v r. 2005 v Karviné. Měřil 16 kilometrů a 905 metrů

- nejmenší betlém vytvořila paní Jarmila Brhlíková. Je vymodelovaný z perníkového těsta a vešel

  se do pistáciové skořápky

- největší betlém naopak postavil řezbář pan Jiří Halouzka.Skládá se z 50ti figur v životní velikosti. 

  Měřítkem je postava sv. Josefa, který stojí v jesličkách a má 2 metry na výšku. Na každou figuru

  padl jeden celý strom. Na jednu z figur dokonce stromy dva, a to na slona, který měl 1,5 t.

- nejmenší ozdobně zabalený dárek vytvořila Radka Křivánková. Jednalo se o miniaturní

  australský opál o rozměrech 1 x 1 mm. Ona na něj dokázala vyrobit krabičku o rozměrech

  4 x 3 x 1 mm a dokonce jej zabalila do hedvábného papíru a ozdobných stužek.

- největší česká vánoční svíčka měří 301 cm a má průměr 15 cm. Můžete ji vidět v Muzeu

  rekordů a kuriozit.

Vánoční pohlednice

Za jejich vznik vděčíme jednomu pohodlnému anglickému obchodníkovi. Jmenoval se Henry Cole a už ho velice unavovalo každoroční vypisování blahopřejných vánočních dopisů Jeho nechuť k psaní mu vnukla geniální nápad. V roce 1843 navštívil malíře Johna Caiicota Horsleye, jehož ručně kolorovaný obrázek natištěný na papíře se stal hitem anglických Vánoc roku 1843. Pro začátek si jich sir Cole nechal vytisknout rovnou tisíc kusů. Rozeslal jich 400 a zbytek ještě úspěšně prodal.

Zajímavý průzkum provedla mezi několika tisícovkami Britů společnost Travelodge:

Zjistila, že nejobávanějším návštěvníkem během vánočních svátků je tchýně. Návštěvy matky své partnerky či svého partnera se děsí jeden z pěti dospělých.

Lidé se obávají především toho, že zůstane příliš dlouho, že bude kritizovat vánoční jídlo, neuklizený dům a nedokonalou přípravu na svátky.

Na dalších místech nejneoblíbenějších vánočních hostů jsou tetičky, babičky, bratrové a tcháni. Téměř každý třetí Brit považuje bavení svých příbuzných za stejně stresující událost, jakou je například pohovor se šéfem v zaměstnání.

TOP 10 nejobávanějších návštěv:

1. tchýně (zůstávají příliš dlouho),

2. tetičky (považují dům za hotel),

3. bratři a

4. tchánové (přicházejí neupravení a špinaví),

5. sestry (kupují hrozné dárky),

6. babičky (kritizují štědrovečerní večeři),

7. matky (pomlouvají neuklizený dům),

8. strýčkové (jsou příliš hluční),

9. dědové a nevlastní matky (vypijí příliš alkoholu) a

10. synovci, neteře, vnoučata a bratranci (nechávají po sobě v pokoji neuvěřitelný nepořádek).

Dva největší vánoční stromy v Evropě bylo možno obdivovat ve dvou městech: Varšavě a Lisabonu.

Svou  výškou 72 metrů byly vysoké jako dům o 20 poschodích. Ozdobeny byly 2 miliony světel, nikdo proto nemohl tušit, že se za nimi skrývá lešení.


Montáž lešenářských věží trvala v obou případech dva týdny.

  Největší sbírku vykrajovátek a formiček na vánoční cukroví vlastní Wanda Borowiková z Krakova. Kolekce obsahuje 2000 exemplářů z 11 zemí. Mezi nejzajímavější patří tvořítka Spejbla a Hurvínka, vyrobená v Rakousku. U nás se stejnému koníčku upsal sběratel Kamil Čečura z Kroměříže.

 Největší půst o vánocích 1987 zažila paní Brigitte Pierrová, která strávila týden v obchodním domě Lorda and Taylor ve Washingtonu. Tato trochu zapomnětlivá jednasedmdesátiletá dáma se v něm zamotala 21. prosince a našli ji až v pondělí 28. prosince večer. Seděla na zadním schodišti a policisty požádala o šálek čaje. Po převezení do nemocnice se všichni divili, jak mohla vydržet sedm dní bez jídla a tekutin.

Stefan Phillips z Trevíru sbírá už 20 let vánoční ozdoby. Jeho sbírka už dávno přesáhla hranici 1000 kusů a sběratelská vášeň tohoto sedmačtyřicetiletého učitele a umělce stále neopustila.

Většinu pokladů své sbírky nachází v bazarech nebo ve starožitnostech, pár jich vyrobil sám, spoustu dostal od přátel: pocházejí z celého světa, např. z Texasu, Kanady nebo Litvy.
Vždy každý rok Stefan všechny ozdoby vytáhne a ozdobí jimi 3 metry vysokou jedli. Zdobení "stromečku" mu zabere celé dva dny. Výsledek ovšem stojí za to. Když je Stefan hotov pozve přátele na večírek.

Někdy k němu příjdou i cizí lidé, kteří zahlédli větve krásného vánočního stromu za oknem a chtějí ho obdivovat v celé kráse.

 

VÁNOČNÍ VÝZDOBA MĚSTA

104103870_0094910efd

 

Vánoce v anglickém městě Reading letos budou mít o jednu atrakci méně. Místnímu obchodníkovi, který svůj dům každoročně prakticky celý pokryl několika tisíci barevných blikajících žárovek, totiž soudce výzdobu kvůli stížnostem sousedů zakázal.


Padesátiletý Vic Moszcynski dokázal na svůj dům před vánočními svátky vměstnat více než 20.000 barevných světel. Místní svítící atrakce pak vždycky lákala obrovské množství zvědavců a před domem se dokonce tvořily dopravní zácpy, protože extravagantní výzdobu si chtěli do sytosti vychutnat i řidiči projíždějících aut. Právě nadměrný hluk a srocování davů ale vadily Moszcynského sousedům, kteří si na něj stěžovali.


Soudce nakonec vášnivého obdivovatele vánoční výzdoby nepotěšil a žárovkové orgie mu zakázal. "Budou to smutné Vánoce," litoval Moszycnski.Zdroj: www.centrum.cz

TICHÁ  NOC

Asi nejznámější koledou rozšířenou po celém světě je TICHÁ  NOC. Existuje mnoho verzí o vzniku této koledy. Podle jedné z nich se krátce před vánočními svátky roku 1818 v kostele sv. Mikuláše v hornorakouském městečku Obernsdorf porouchaly varhany a bylo zřejmé, že se je do Štědrého dne nepodaří opravit.”Jaká to bude bez varhan půlnoční” zoufal si pomocník tamního faráře Joseph Franz Mohr. Na něm bylo aby vymyslel náhradní hudební program, který by zaujal místní farníky.24.prosince 1818 text dodaný J.F.Mohrem zhudebnil varhaník kostela Franz Xaver Gruber a večer tedy poprvé zazněla Tichá noc ještě pod názvem Píseň z nebes.


Vesničané ji zprvu nepřijali příliš vlídně. Byli zvyklí na zvuk varhan a "Tichá noc" byla s doprovodem kytary.Na Tichou noc se začalo zapomínat. Po nějakém čase se Tichá noc dostala do Ameriky, kde se stala nedílnou součástí tamních vánoc.

 

vánoční káva

vanocni_kafe.jpg

 - Nejdelší prskavka v Čechách je 250 cm dlouhá a vydržela prskat 17:48 minut. Má průměr 1,4 cm a pochází z dílny Družstva SLUŽBA Ostrava

 - Nejdéle uchovaný vánoční stromek měli manželé Čechovi ze Zlína. Borovice jim vydržela celý rok od 24.12.1998 - do 24.12.1999. Jehličí sice uschlo, ale neopadalo.


 - Nejstarší dochovanou vánoční kolekci vlastní paní Ladislava Kreinerová z Říčan. Kolekce pochází z r. 1938 a obsahuje lístek psaný rodiči majitelky s textem hovořícím o tom, že kolekce nemohla být použita vzhledem k příchodu hitlerovských vojsk.


 - Nejdelší vánočku upekli pekaři z pelhřímovské Adélky. Byla klasicky pletená ze 6ti pramenů a měřila 450 cm. Na její výrobu bylo spotřebováno 40kg mouky, 40 vajec, 10 kg cukru a 8 kg másla.

 

Free CursorsMyspace LayoutsMyspace Comments